Genel

Control: AWE Türkçe Yama Yayımlandı!

DLC Hakkında


Remedy’nin hazırladığı, 505 Games’in yayımladığı Control oyununun, Alternated World Event -AWE- isimli DLC’si 27 Ağustos 2020’de yayımlanmıştı. Bizim Bozunmuş Dünya Olayı -BDO- olarak adlandırdığımız bu DLC’yi an itibariyle tamamen çevirip yayımlamış bulunuyoruz 🙂

BDO ek paketinde; Büro’da daha önce denk gelmediğimiz, uzun bir süre önce terk edilmiş ve kullanıma kapatılmış olan, Soruşturma Birimi‘ni keşfediyoruz. Alan Wake dosyasının detaylarını öğrendiğimiz gibi Büro’nun içindeki gizemli Soruşturma Birimi’nin sırlarına ve personelleri hakkında detaylı bilgilere erişiyoruz.

Bu DLC’deki hikayeye olan eklemelerle; oyunun hikayesinin nereye dayandığını, hikayenin devamında neler olacağına dair net mesajlar bulabiliyoruz. Yani bu DLC, aslında bir ek paketten ziyade oyunun önemli bir parçası, birçok soru işaretini yok edebiliyor.

Yine bu bağlamda, bu DLC’yi oynamadan önce, Alan Wake isimli oyunu oynamanızı, o hikayeyi de özümsemenizi tavsiye ederiz. Control’ü çevirenler olarak, Control’ün hikayesini anlayabilmek için bunun gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Bunlarla birlikte, oynanış ile alakalı da yeni şeyler eklenmiş:

  • Oyunda artık yeni bir silah formu var: Dalgalanma formu. Bu silah formuyla; objelere, duvara, düşmanlara bir bomba yapıştırabiliyor, ve istediğimiz zaman tetikleyerek patlatabiliyoruz.
  • Yeteneklere, “Üçlü Fırlatma” yeteneği eklenmiş: Artık elimize üç adet nesle alıp düşmanlara ölümcül bir darbe indirebiliyoruz.

Yama Hakkında

Bu DLC’nin içeriği oynanış olarak kısa olmasına karşın, içerik olarak çok yoğun. Oynarken sizin de fark edeceğiniz üzere; Langston’un uzun konuşmaları, çok sayıda belge ve doküman var. Bunların hepsini, öncesinde olduğu gibi büyük bir özenle çevirdik. Gerekli testleri ve düzenlemeleri yaptıktan sonra da yayımlamaya hazır hale getirdik. Control Türkçe Yamamıza dahil ederek yayımladık.

Yamayı çevirmekle kalmadık, tüm oyunu ve çeviriyi testten geçirdik, gözden kaçan hataları ve nadiren olan Türkçe karakter hatalarını giderdik. Böylece iki DLC’yi de tamamen çevirmiş ve oyunu %100 Türkçeleştirmiş bulunuyoruz. Hem yeni AWE DLC’sini, hem AWE Türkçe yamasını beğenmenizi umuyor, iyi eğlenceler diliyoruz 🙂

Control AWE Türkçe Yama’ya buradan ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
İçeriği Puanlayın!
Subscribe
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x